Ženy v akci: Kariéra, nebo rodina? Toť otázka...

Přejít na diskuzi
Do velké kariéry se dnes může pustit každá žena. Pokud chce. Jenže silný tlak okolí také hraje svoji nezanedbatelnou roli. Jenže i v dnešní době klanící se pracovnímu úspěchu spousta žen volí raději rodinu. Proč?

Moderní žena je médii prezentována jako žena emancipovaná, samostatná, soběstačná a schopná dosáhnout vytčených pracovních cílů a zároveň je skloubit s péčí o domácnost. Měla by bydlet v pěkném čistém bytě či domě, chodit upravená, být sexy, štíhlá, mít vzorné děti i manžela a do toho všeho by měla mít čas na své koníčky a přátele. Zkrátka a dobře dokonalá žena. Superžena.

Někteří odborníci poukazují na to, že honba za úspěchem na všech polích je příliš náročná a dokonce že nám až tolik není přirozená. Společnost nám umožňuje se realizovat v nejrůznějších oblastech. Ale ještě je tu kariéra coby biologický fenomén.

Těžký úděl superženy
Britská socioložka Catherine Hakim poukazuje na skutečnost, že společnost současným ženám nejen umožňuje realizovat se v kariéře, ale dokonce že do toho ženy ať už nepřímo, nebo leckdy přímo nutí. Tlak okolí na ženu je podle ní velmi silný.

„Společnost ženám především prostřednictvím médií říká, aby na sobě pracovaly, rozvíjely se a usilovaly o dobré společenské postavení, protože jenom tak si jich okolí bude vážit a jenom tak bude mít jejich život smysl.

Do televizních diskuzních pořadů jsou nejčastěji zvány ženy po všech stránkách úspěšné a běžná žena tak musí nutně získat pocit, že v jejím životě je něco špatně, že selhala. Říct v současné době naplno a bez pocitů nejistoty, že nemám žádné vlastní ambice a cílem mého života je učinit děti a partnera šťastnými, si troufne málokdo.“

Catherine Hakim, která se dlouhodobě zabývá problematikou slaďování mateřství a profesionálního života, dodává, že ačkoli to na základě některých mediálních prezentací nebo prohlášení feministicky orientovaných organizací vypadá, že většina moderních žen usiluje jak o skvělou kariéru, tak o bezchybně fungující a spokojenou rodinu, není tomu tak.

Foto: (sxc.hu)
Jaký je váš názor?