Důležité rozhodnutí: Máte za sebou spálit mosty???

Přejít na diskuzi
Už váš všechno kolem strašně štve a toužíte změnit svůj život? Mít nové koníčky, práci, přítele... Pátrali jsme, které mosty pojící vás s minulostí si zaslouží odstřelit a které vám vždycky dobře poslouží.

Moje kolegyně si o Vánocích před sedmi lety škrtla ze života vlastní mámu. „Když se rodiče rozvedli, máma začala pít a ze mě si udělala hromosvod svých lítostivých nálad. Jednou na mě i vytáhla nůž! Uvědomila jsem si, že už jí nechci dělat anděla strážného,” vyprávěla mi. Jinou mou kamarádku podobně radikálně opustil přítel.

Sérii usmiřování a hádek jednoho dne uťal e-mailem, v němž poděkoval za vše, co spolu prožili, rozloučil se a už se neozval. Blokuje si ji na Facebooku, nepřijímá hovory, maily se jí od něj vracejí, a dokonce si po čase našel jiný podnájem i práci, aby zahladil poslední stopy.

Když se rozhodnete radikálně změnit život, může se vám ulevit. Jindy ale po radikálním řezu srdce krvácí, nevyřešená minulost se vrací a nabaluje na sebe další problémy. Kdy je tedy lepší spálit mosty a kdy se trable vyřeší i bez dramatické revoluce?

1. Krachl vám vztah
Je jedno, kdo koho opouští, ale pokud na jedné, natož obou stranách zůstávají silné emoce, rozejít se v klidu a bez hořkosti se vám nejspíš nezdaří. Musíte se ale vůbec nutit, abyste zůstali kamarády? Ve skutečnosti oba uděláte líp, když utnete kontakt minimálně do doby, než si najdete nové partnery.

Vídat se s bývalým většinou stojí šílené úsilí, abyste se dokázali odstřihnout od toho, co se stalo, a nic si nevyčítali. Spíš hrozí, že sklouznete k vzájemnému osočování, až od sebe nakonec odejdete plní nenávisti. „Přátelství má šanci, jedině když rozchod proběhl v dobrém a už jste oba šťastní v novém vztahu,“ tvrdí psycholožka z Institutu partnerských vztahů Alex Doležalová.

Druhý pravděpodobný scénář? Zase spolu začnete spát, protože jste zatím nenašli nikoho lepšího. Když ale slepíte nefunkční vztah z tohoto důvodu, bude po dalších společných měsících o to těžší dát si sbohem a ocitnete se v bludném kruhu.

„Vymazat si ze života člověka, s nímž jsem hodně prožila, je sice kruté, ale vy potřebujete neulpívat dlouho na tom, co se stalo. Po minulosti se vám může stýskat, ale je škoda ze strachu, že přijdete o pěknou minulost, nezkusit najít lepší budoucnost,“ tvrdí Alex.

Komplikace: Máte spolu děti, dělíte se o kamarády nebo spolu pracujete.

Co s tím: Když se setkávání s bývalým nedá vyhnout, musíte znovuobnovit své osobní hranice a začít se chovat, jako byste spolu dřív nespali. Pokud vás bývalý dál miluje, bude mít tendenci dotýkat se vás a dál používat přezdívky, které vám dal.

Upozorněte ho, že ostatní přátelé se k vám takhle nechovají a on už teď není víc než jen kamarád. „Jestli si nedá říct, napomeňte ho v přítomnosti dalších lidí. Donutí ho to držet si odstup,“ radí Alex Doležalová.

Pokračujte na další stránku!

 

Foto: (stock.xchng)
Jaký je váš názor?