Znáte to? Skoro všechno společné, jen finance ne!

Přejít na diskuzi
Že máte každý svůj účet se vám zdá přirozené. Proč se tomu ale vaši přátelé diví? Je řada partnerských vztahů, kde vzájemná důvěra dovoluje mít jen jeden společný účet, na který mají samozřejmě oba volný přístup.

Vše, počínaje společnou ložnicí a konče koupelnou, o kterou se po ránu dělíte, vám přijde v pořádku, jakmile ale slyšíte slova jako společné finance nebo jedna kasa, začne vám běhat mráz po zádech.

Ano, léta jste byla zvyklá starat se pouze sama o sebe a obhajovat si výdaje za nové boty maximálně před svým provinilým svědomím, ale tohle je přece muž, s nímž je vám proklatě dobře, dokonce už i o miminku jste spolu mluvili a vypadá to, že se i v dohledné době stane skutečností (naděje přece vkládáte do společné dovolené na Sardinii).

Co vám tedy nahání takovou hrůzu a jednomu společnému účtu se podvědomě bráníte a cestu do banky oddalujete? Že byste ztratila svoji svobodu či samostatnost?

Společná kasa
Možností někde uprostřed – mohli bychom jí říkat také zlatá střední cesta – je společná pokladna, do níž sice oba partneři přispívají stejným dílem, ale zároveň si stále hýčkají svůj účet a zachovávají si tak finanční nezávislost.

Předem si ujasněte, jaké položky budete platit z onoho společného „prasátka“ a kdo a jak bude s penězi nakládat. Často se stává, že jeden z partnerů po čase převezme nadvládu a druhý musí následně obhajovat každý výdaj.

2 v 1
Potřebujete-li mít pocit finanční nezávislosti, abyste si mohla s výplatou nakládat pouze tak, jak vy sama uznáte za vhodné, bude opravdu lepší, když vaše účty zůstanou oddělené. Podobné je to, když jeden z partnerů vydělává výrazně více než ten druhý.

Zatímco jsou v období zamilovanosti běžné sklony k nesoudnému rozdávání se, jakmile se váš vztah dostane do kolejí běžného života, může být vše jinak (ale pochopitelně také nemusí). Na škodu také není, pokud si zrekapitulujete pravidelné výdaje. Jestliže máte finančně náročný koníček, může se stát, že budete mít potřebu tomu druhému po čase „utáhnout kohoutek“.

Foto: (sxc.hu)
Jaký je váš názor?