Děsivá samota: Jak moc se bojíte být sama?

Přejít na diskuzi
Váš současný vztah má už jen málo světlých stránek, ale přesto v něm setrváváte. Důvod? Bojíte se, že už vás nic lepšího nečeká... Jenže daň za strnulost je vysoká, platíte těmi chvílemi, kdy vám vedle něj není dobře.

Naše známá zažila zajímavé podobenství. Měla doma křečky. Pět kousků. Jednoho z nich, a nebyl to ten nejzakrslejší chudáček, nýbrž pěkně rostlá samička, začali zčistajasna ti čtyři ostatní týrat. Šikanovali ji kousáním a psychicky deptali neustálým zatlačováním do kouta klece.

Rodina se na to nemohla dívat, tak křečici zařídili domeček v akváriu hned vedle, aby viděla na své druhy. Když se po týdnu v novém vzpamatovala, „zašprajcla“ běhací kolečko rohlíkem a upláchla. Nikoli ven, ale zpět do klece k tyranům!  Objevili ji polomrtvou visící za nohu v drátkách klece.

Opět ji tedy přestěhovali, rozmazlovali, venčili a léčili. Po deseti dnech ji našli opět v kleci tyranů! Umírající, pokousanou na bříšku i na čumáčku, hýbala jen horní částí těla. Poslední útok nepřežila a odebrala se na křeččí pravdu boží. Drsné, ale pravdivé...

Jiný penis? Proboha ne!
Tento zvláštní typ masochismu mi připomněl vztah mé blízké přítelkyně. Vlastně i můj a mnoha dalších žen... Ta přítelkyně, říkejme jí Nina, byla celé tři roky s mužem, který ji týral. Ne fyzicky, ale psychicky. Vnitřně jím pohrdala, dokonce v průběhu vztahu, jako milý křeček, prošla několika psychoterapiemi, a když už se zdálo, že je zotavená, neunesla to a vrátila se opět do jeho náruče.

Pak, pokousaná a poškrábaná na duši, chodila plakat do mé náruče. Bulela a říkala, že si ji ten mizera nezaslouží. Že mu na ní vůbec nezáleží. Že si před ní brousí po internetu a libuje si v koukání na nahé prsatky. Že loví holky na seznamce a úplně bez skrupulí ji s nimi podvádí. Že s ní stejně nechce mít rodinu, po které tak toužila. Že s ním není šťastná...

Když jsme vše racionálně i emočně propraly a došly (už po dvěstěpadesátésedmé) k závěru, že si má zabalit saky paky a dát mu vale, odcházela uplakaná, ale rozhodnutá. Po dvou dnech byli ti dva zase spolu. Proč?

Prý ji děsilo, že už zůstane navždy sama, bez dětí, bez muže. Neuměla si představit, že by se dotýkala jiného muže, zvykala si na jiný penis. Byla zmítána dvěma protichůdnými vnitřními proudy – na jedné straně ji zmáhal odpor, pocity křivdy a toho, že není milována, na druhé ji děsil strach, že už nebude schopná začít s někým znovu a lépe.

„Víš, ať je jakýkoli, neumím si představit, že tam najednou nebude. Že už neuvidím, jak se směje a neucítím jeho vůni. Že se budu každý den vracet do prázdného bytu, a pak si pořídím tři kočky, začnu chlastat a budu už navždy osamělá, zhrzená ženská...“ 

Skok do neznáma
Mnohdy stačí, aby vztah ochladl, a vy se ocitnete ve fázi, kdy vás začne iritovat. Hnusí se vám, jak chrápe s pootevřenou pusou, jak všude po bytě roztahuje svoje kabely s přídavnými disky, jak ráno tříská nádobím, nebo se cpe ve vaší kdysi vegetariánské domácnosti bůčkem přímo z pekáče.

Jenže i přes tohle všechno máte světlé chvilky. Během nich si říkáte, že přece jen není tak špatný a že někoho jiného byste už asi sotva našla. Navíc se vztahy souvisí investice – materiální i ty emoční. Když už jste zainvestovala, nechce se vám jen tak odejít.

Často je rozchod skokem do neznáma. A je to nejen strach, který brání odpoutat se a skočit. Je to také lpění právě na těch světlých chvílích, které s partnerem prožíváte. Oni totiž muži, kteří mají sklony psychicky ženy týrat, bývají něčím velmi okouzlující, umí manipulovat, a když se  s nimi zapletete, ulpíte právě na této jejich části.

Touha být nablízku této stránce jeho osobnosti mnohdy přehluší všechny racionální důvody, proč byste měla odejít. Máte podvědomě jako Nina strach, že nic podobného už nikdy s nikým nenajdete. A možná máte pravdu – muži, jejichž jedna část osobnosti je pro vás natolik okouzlující, se jen těžko opouští.

Jenže daň je vysoká – platíte těmi chvílemi, kdy vám vedle něj není dobře. Vztahu chybí láska, hluboké souznění, celková vnitřní pohoda. Neustále se rozcházíte a zase scházíte a uvnitř vás sžírá strach zkusit něco jiného, někoho jiného... 

Pokračujte na další stránku!

 

Foto: shutterstock.com
Jaký je váš názor?