Single matky: Pořídí si mimčo, chlapa nepotřebují!

Přejít na diskuzi
Jejich komunita se každým rokem rozrůstá o nové členky. Jsou to ženy, které se rozhodly splnit své nejpřirozenější poslání – mateřství. Některým už se to povedlo, jiné teprve váhají. Po malém uzlíčku však touží každá...

Má to jen jeden háček: Není, s kým si ho pořídit...

Zbývalo několik týdnů do mých čtyřicátých druhých narozenin. Bylo mlhavé ráno, já seděla u sebe doma a s napětím pozorovala, jak se na mém těhotenském testu vybarvují dva proužky. Zaplavila mě vlna štěstí, úlevy, očekávání a strachu zároveň,“ popisuje Američanka Rachel Lehmanová z komunity Dobrovolně svobodných matek.

Otěhotnět se pokoušela déle než rok. Neměla přitom manžela ani přítele. Když totiž pořád nemohla najít toho pravého, rozhodla se k zásadnímu kroku – oplodnění spermiemi od anonymního dárce.

O radostnou novinku se tak vlastně Rachel v první chvíli ani neměla s kým podělit. Zavolala své mámě a pak začalo telefonní kolečko po kamarádkách. Jedna se dokonce hned nabídla, že ji doprovodí k porodu.

„S každou další nabídkou pomoci a radou jsem všechny tyto ženy začala vnímat trochu jinak,“ popisuje Rachel začátky svého „svobodného“ mateřství. Kolektivní sítí podpory se pro ni stala komunita přátel a rodiny. Ti všichni v jejím životě zaplňovali místo určené partnerovi.

Jedna kamarádka mě vzala nakupovat, jiný kamarád sestavil nábytek, další se u mě ukázal, aby mi promasíroval nateklá chodidla nebo zazpíval a zahrál na kytaru mému břichu,“ vzpomíná Rachel na obrovskou podporu přátel během těhotenství a hovoří o kolektivním MY.

Rodiny bez otců
Cítite se pohoršení? Morálně znechucení? Nejste sami. Ani tato Američanka se nesetkávala jen s kladnými reakcemi. Když novinku o tom, že se stane dobrovolně svobodnou matkou, rozhlásila ve svém okolí, některé názory ji dohnaly k pláči.

„Jedna z mých ,přítelkyň‘ na Facebooku mi napsala, že záměrná volba počít dítě umělým oplodněním je sobecká a já tím vlastně své dítě už od narození znevýhodňuji. Ta zpráva mě rozplakala. Věřila jsem totiž, že volba stát se matkou za svobodna a všechny oběti, které tím budu muset podstoupit jako samoživitelka, jsou těmi nejméně sobeckými věcmi v životě,“ popisuje Rachel, která na všechny negativní reakce rázem zapomněla ve chvíli, kdy poprvé držela v náručí svého novorozeného syna.

Otázka, kterou si ženy při rozhodování o tom, zda se stát svobodnou matkou pokládají, zní: Je pro dítě větší nevýhodou narodit se a být vychováváno bez otce, nebo být dítětem z rozvedené rodiny?
Odpověď není jednoznačná, faktem ale je, že pokud se dítě narodí svobodné matce, zcela jistě už mu nehrozí stigma dítěte z rozvrácené rodiny. To dnes koneckonců podle sociologů hrozí každé druhé rodině, kde se partneři rozcházejí ještě před třetím nebo pátým rokem dítěte.

„Jev svobodných matek se v poslední době vyskytuje stále častěji. Ženy, které jsou většinou ekonomicky nezávislé, se k tomuto kroku rozhodnou z různých důvodů. Tím hlavním je bezesporu fakt, že nemají vhodného partnera,“ potvrzuje psycholožka Lenka Čermáková z konzultačního a terapeutického institutu Aktip.

Máme právo tyto ženy za jejich rozhodnutí odsuzovat? „Myslím, že ne,“ říká. „Je naprosto jasné a pochopitelné, že naprostá většina žen dítě mít chce a snaží se pro to udělat maximum. Pokud nenastanou dokonalé podmínky, smíří se zkrátka s variantou, která sice není ideální, ale stále je přijatelnou,“ dodává. 

Pokračujte na další stránku!

 

Foto: shutterstock.com
Jaký je váš názor?