Co všechno dělat pro to, aby vás šéf fakt miloval?

Přejít na diskuzi
Nepadla jste nadřízenému do oka? Možná vám pomůže návod, jak do pracovního vztahu dostat víc vřelosti! Čtěte naše tipy a váš nadřízený si vás bude předcházet a budete si v práci připadat jako v bavlnce!

Buďte aktivní hráčkou!
„Špatné vztahy se šéfem stojí vaši firmu hodně peněz,“ upozorňuje psycholog Pavel Beňo v knize Můj šéf, můj nepřítel? (vydala Era). A pokud je vedoucí chytrý, rozhodně nebude kyselý na pracovníka, který myslí na blaho týmu. Pomozte kolegům, když toho mají hodně nebo tápou, zatímco vy hýříte nápady. Výsledek? Zakázka se pohne dopředu a vedoucí si začne myslet, že se bez vás neobejde.

Tip: Mluvte pravidelně o svých trumfech, ovšem nepoužívejte příliš „já“, ale vždy zmiňte i své parťáky, budete vypadat seriózně!

Nenechávejte vládce čekat
Přesnost je výsadou králů. Když dorazíte na schůzku pozdě, vysíláte signály, že si nevážíte šéfova času, a tudíž ani jeho osoby. Mimochodem, všimla jste si, jak vtipně i trapně zároveň vypadal kolega, který se na minulou poradu přiřítil o deset minut později? Pokud máte s dochvilností problém, řiďte se tímhle: „Nebudu chodit včas, ale ještě dřív!“

Udělejte to hned
Pokud vám velitel svěří úkol, jehož uzávěrka zatím nehoří, nenechávejte ho na poslední chvíli. Mohlo by se totiž stát, že ho potom nezvládnete. Jestliže na projektu začnete pracovat okamžitě, získáte čas na promyšlení všech možných zlepšováků. Třeba vás napadne, jak snížit náklady nebo zlepšit zisk firmy, a to si šéf určitě rád poslechne…

Pište si…
Zatímco vám zadává úkoly nebo má delší proslov na poradě, dělejte si průběžně poznámky. Stylový a čistý blok a pero ukazují, že jste sebevědomá a soustředíte se na výkon. Tip: Sepište, kde sama sebe vidíte za tři roky, a zaveďte na tohle téma s šéfem řeč.

Dělejte s nadšením
Možná vás ředitel poslal pro zásoby toaletního papíru – a vy děláte osudovou chybu, když nad takovým úkolem ohrnujete nos. „Aby vás mohl šéf milovat, potřebuje vám věřit,“ píše koučka Adele Lang v knize Šéfologie (vydal Baronet). Toho docílíte jedině tehdy, když s úsměvem zvládnete i podřadnější úkoly.
 
Pravda na prvním místě!
Upřímnost vám hodně dá, neupřímnost naopak vezme. Až se něco pokazí, nesvádějte vinu na ostatní a rozhodně nelžete. Jestli vás nejvyšší nachytá, rázem zapomene na všechny vaše úspěchy. Nebojte se přiznat chybu – kdo chce pracovat bez omylů, sám dělá chyby v myšlení.
 
Buďte loajální
Stůjte vždycky za šéfem. Neposmívejte se mu, i když se vám zdá, že to dělají všichni (mimochodem, to poukazuje na jejich nevyzrálost). Navíc byste měla vědět, že klepy do šéfovy kanceláře vždycky někdo rád donese.

Foto: (shutterstock.com)
Jaký je váš názor?