Štěstí není muška jenom zlatá. Naplánujte si ho!!!

Přejít na diskuzi
Štěstí je spousta věcí kolem nás. Když už je slunečných dní víc než těch zamračených, je potřeba svou dávku štěstí posílit natolik, abyste z ní přežila běžné starosti i v následujících měsících.

 

Kostaričané jsou prý nejšťastnějšími lidmi planety. Taky by se vám to smálo, kdybyste měla nad opálenou hlavou pořád rozžhavené slunce, pila jen ovocnou šťávu a za úplňku tancovala na pláži, říkáte si možná. Jenže není to jen o podmínkách, ve kterých žijete... Na chvostu se drží Botswana, ale překvapivě je tam i Katar, kde nežijí zrovna nejchudší lidé.

Výsledky průzkumu Happy Planet Index ukázaly, že na tom nejsme zrovna nejlépe – mezi 151 sledovanými zeměmi se držíme na 92. příčce. Zdá se vám to nízko? Ale no tak, co jsme si řekli – optimismus!

Štěstí si totiž můžete sama navodit. Pamatujete, jak jste jako malá holka snila? Uvidím Balaton! Budu jíst pistáciovou zmrzlinu! Obleču si dokonalé maturitní šaty. Vezmu si prince na bílém koni! A koní budu mít deset a ranč k tomu. A kolem se budou batolit dvě děti, samozřejmě chlapeček bude starší a holčička o chlup mladší. Pak to přišlo...

Už si ani nepamatujete, jestli jste na maturitním plese táhla vlečku nebo si stahovala korzet, zato víte, že máte koupit dvacet deka uheráku a zavolat do banky kvůli posunutí splátek hypotéky... Sny jste prostě vyměnila za realitu, z níž ani zdaleka tak neprýští štěstí, jak jste doufala.

Poznejte své cíle
Pubertální sny totiž vůbec nemusí znamenat opravdové štěstí. Co takhle si sestavit seznam štěstí? Svůj vlastní, realistický, aktuální, protože vaše plány musí být splnitelné. Musíte hlavně vědět, proč danou věc chcete. Soustřeďte se na to, protože plány musí být realistické a jejich splnění vás nesmí frustrovat.

My ženy většinou víme, co je s našimi životy v nepořádku. A nepotřebujeme nad tím dumat nad dvojkou vína (ale děláme to pořád). Jen těžko však přicházíme na to, co je důležitější, a jak to upřednostnit. Třeba jako zdravotní sestřička Jana.

„Věděla jsem, že mě trápí práce, ale nevěděla jsem, co dál. Své poslání jsem milovala. Nevěděla jsem, jestli se zaměřit na rekvalifikaci, abych mohla přejít z ARO třeba na ušní, nebo studovat vysokou školu, abych zabojovala o funkci vrchní sestry. Nebo snad přejít jen z nemocnice na polikliniku?“ Janu trápily pochybnosti řadu měsíců. Pak začala sledovat, že celkově chřadne.

Zdá se vám, že podobné dumání nesouvisí se štěstím? Podle psychologů ano. Právě zadumanost nad konkrétními problémy vám brání pustit si do života radostné pocity a štěstí.
A jak vám pomůže seznam štěstí? Především vám dodá sebevědomí.

Když si stále dokola budete psát: Budu šťastná, až zhubnu deset kilo, ale stejné předsevzetí si dáváte už od devětaosmdesátého každého prvního ledna, jen těžko si budete připadat naplněná. Naopak – budete si připadat jako prázdná nádoba, do které se jen těžko dá zlatý déšť, ale sotva dršťková polévka.

Jděte za svým štěstím
Když se vám nedaří plnit si své sny, jen těžko budete šťastná. A ještě horší je začít snít a zaobírat se představami jiných. Každý člověk je individualista a touží po něčem jiném. Představte si, že pracujete ve firmě, kde každá kolegyně žije v domku za městem a opečovává o víkendu svou zahrádku.

Slovy jako rýč nebo petunie se to v kanceláři hemží častěji než klient a sociální pojištění. Jenže vy prostě milujete svou panelákovou garsonku, kde hlínu vidíte jen u sousedky v květináči.

Ale Radka i Katka do vás šťouchají: Kdy se přestěhuješ někam za město? Proč si nekoupíš aspoň zahrádku? Jak můžeš jíst ředkvičky ze supermarketu? Proč a proč a proč? A tak není divu, že začnete uvažovat. Nebyla bych vážně s pár řádky brambor šťastnější? Neuspokojilo by mě každou sobotu sekat trávu? Ale to vás může dovést až ke klinické depresi! Na takové myšlenky tudíž okamžitě zapomeňte! Štěstí jiného nemusí být ani trochu shodné s tím vaším.

Pokračujte na další stranu!

 

Foto: (shutterstock.com)
Jaký je váš názor?