Těhotenství? Totálně nám zničilo sexuální život!!!

Přejít na diskuzi
Konečně jste potkala toho pravého. Muže, s nímž chcete zestárnout a vychovávat děti. Už se těšíte na to, až vám pomalu poroste bříško a vy se stanete mámou. Vážně to ale bude taková pohádka, jak si teď malujete?

 

Nechuť k sexu zdůvodňuje strachem, aby se něco nestalo dítěti.

Po dětech jsem nikdy extra netoužila, vlastně jsem je ani neměla příliš v lásce,“ zamýšlí se sedmadvacetiletá Eliška. „Pak jsem ale poznala Petra a už po pár měsících jsem věděla, že by byl skvělý táta. Najednou jsem začala hrozně chtít dítě – s ním.“

Než přišlo první výročí svatby, oznámila Eliška Petrovi i celé rodině radostnou novinu. „První pocity byly euforické, oba jsme se těšili, že se staneme rodiči. To jsme ale ještě netušili, jak to s námi zamává,“ říká Eliška a smutně si povzdychne.

„Nejdříve jsem začala vyšilovat já. Před těhotenstvím jsem hodně sportovala a byla hrdá na svoji štíhlou postavu. Najednou jsem začala kynout. Tělo se mi měnilo před očima. Bradavky se ‚rozpily‘ do podivného patvaru, na prsou se mi objevily strie a zadek zrosolovatěl. Připadala jsem si odporná a manželovy reakce mi to bohužel nijak nevyvracely,“ popisuje nastávající maminka.

„Začalo to stížnostmi, abych si při sexu oblékala podprsenku, protože pohled na moje ‚těhotenská prsa‘ zabíjí jeho apetit. Postupně to gradovalo. Jsem v sedmém měsíci těhotenství a intimita z našeho vztahu vymizela úplně.

Manžel mi na rovinu řekl, že ve mně nedokáže vidět stejnou partnerku jako předtím. Už vidí jen těhotnou a budoucí matku. Netají se tím, že už ho sexuálně nepřitahuju, a vyhýbá se jakékoli intimitě, která se omezila na letmý polibek na tvář při příchodu domů.

Nechuť k sexu zdůvodňuje strachem, aby se něco nestalo dítěti. Já si ale myslím, že na něj mají vliv i kamarádi, kteří už děti mají a o poporodním sexu se nevyjadřují nijak lichotivě,“ myslí si Eliška, které partnerovo chování srazilo sebevědomí. Zůstaly jen obavy, jestli ji rodičovství připraví o intimní život natrvalo...

Syndrom Madonny
Eliščin případ není ojedinělý. Psychologové jej vysvětlují jako syndrom Madonny a jde o to, že muži svou partnerku v těhotenství přestávají vnímat jako milenku, ale pouze jako matku, které si váží za to, že dala život jejich dítěti. Nejrůznější obavy z těhotenství a porodu se netýkají jen žen, s proměnou partnerky se nesnadno vyrovnávají i muži.  Někteří ztrácejí zájem o sex během těhotenství, jiní po porodu. 

„Naštěstí se nejedná o většinový jev,“ říká psycholožka Radana Rovena Štěpánková. „Jde jen o muže, kteří v sobě nemají sjednocené vnímání archetypu matky a milenky pro svou partnerku.“ Důvodem, proč se muži vyhýbají sexu s těhotnou partnerkou, je podle psycholožky nejčastěji strach o miminko.

„V tomto případě se ale muži k sexu obvykle po šestinedělí vracejí,“ říká Štěpánková. Sex v těhotenství patří mezi tabu opředená mnoha pověrami. Přitom není čeho se bát. Gynekologové potvrzují, že pokud se u ženy těhotenství vyvíjí normálně, mohou mít partneři sex, jak často se jim zlíbí. Dítě je v děloze dokonale chráněno, a mužův penis se ho proto nikdy nemůže dotknout.

„Muži někdy také uvádějí, že zlom nastal po narození dítěte,“ říká Štěpánková. „Stojí proto za pozornost, jestli žena skutečně nezúžila své projevy jen na mateřství a nezačala zanedbávat roli milenky. Těmto ženám obvykle sex s partnerem nechybí.“ To ale není případ desítek nespokojených maminek na internetových fórech.

„Cítím se hrozně,“ svěřuje se jedna z nich. „Nedávno jsem vyšla z koupelny a viděla, jak se manžel dívá na televizi. Než jsem ale došla do postele, dělal, že usnul. Poznala jsem, že nespí, přesto jsem raději nic neřekla. Nechce mě. Proplakala jsem už spoustu nocí...“

Lékaři apelují na ženy, aby zvážily přítomnost partnera u porodu. Sexuolog Zlatko Pastor má například za to, že jde o módní záležitost, kterou párům příliš nedoporučuje, a to ani v případě, že si to muž výslovně přeje.

„Nemyslím, že by věc, jako je porod, musel muž bezpodmínečně vidět,“ míní sexuolog. Zážitek prý může být pro některé muže traumatický, což potvrzuje i další čerstvá maminka z diskuze: „Manžel u porodu byl, proto teď přemýšlím, jestli to není důvod, proč má vůči mně nějaký blok.  Nechápu, čím jsem se mu tak zošklivila.“

Pokračujte na další stranu!

Foto: (Shutterstock)
Jaký je váš názor?