Kterého chlapa stojí za to si vzít? Odhalte ho...

Přejít na diskuzi
Myslíte na dítě a rodinný život, ale dělat domácí služku nehodláte. Po jakém týpkovi sáhnout, aby se vám s ním tohle nestalo? Přečtěte si, jak najít toho pravého...

Práce snů, luxusní dům, partner, který je sexy minimálně jako Ryan Reynolds, plus jedno či dvě děti.

Takhle si možná taky představujete ideální život. Vždyť všude čtete, že tohle všechno můžete mít, aniž byste dělala kompromisy. Je to ale pravda?

Když americká univerzitní profesorka Anne-Marie Slaughter napsala pro časopis Altantic článek s titulkem „Proč ženy stále ještě nemůžou mít všechno?“, vyvolala živou diskusi. Ona sama si myslí: Získat vše je v dnešní době nemožné, a když mladým ženám tvrdíme opak, zbytečně je frustrujeme a ony se pak užírají pocitem, že selhaly.

Sheryl Sandberg, šéfka Facebooku, říká: „Ženy to mají čím dál těžší. Musejí se rozhodovat mezi profesionálním úspěchem a osobním naplněním… Já přitom nemám správné řešení. Dokonce ani sama pro sebe.“

Zázračná rada možná neexistuje, ale něco přece vaši šanci na spokojenost zvýší: Vztah s chlapem, který se s vámi o domácí povinnosti podělí přesně napůl. „Ženy můžou mít všechno, pokud se od nich neočekává, že všechno udělají,“ tvrdí feministický spisovatel Hugo Schwyzer, který se zabývá genderovými otázkami.

Moderní partner totiž podle něj převezme polovinu péče o domácnost a děti, takže ani jeden z vás nebude muset obětovat kariéru. Jaká je naděje, že na takového muže narazíte?

Co udělat?
Kdybyste si hledala protějšek ve Spojených státech, více než každý druhý chlap by se s vámi o domácí práce ochotně podělil. Alespoň to tak vypadá podle výsledků nedávného výzkumu amerického Pew Research Center.

Ukázaly totiž, že sedmašedesát procent mladých Američanů dává přednost modernímu, rovnostářskému manželství (kde muž i žena pracují a starají se o děti a domácnost) před tradičním modelem (manžel dělá kariéru a žena pečuje o domov). „Rodiče těchto mužů už stírali genderové hranice,“ vysvětluje jev Schwyzer.

Je ale fakt, že i mladí Češi vyrůstali v rodinách, kde vydělávali otec i matka. O hnízdo se ale starala hlavně rodička. Možná proto většina vašich vrstevníků sice prohlašuje, že se chtějí o péči o domácnost a děti s partnerkou spravedlivě dělit, což ale v praxi dost pokulhává.

Pokračujte na další stranu...

 

Foto: (Shutterstock)
Jaký je váš názor?