Vztahy v práci: Mohou být kolegové vašimi přáteli?

Přejít na diskuzi
Rozhodně vás nechceme odrazovat od toho, abyste si v práci našla blízkou duši. Jen vás musíme upozornit, že takový vztah může mít i nevyzpytatelné stránky…

Šéfka je vám sympatická, ale nevíte, jak moc se s ní můžete sblížit.

Záleží na tom, kde pracujete. Ve velkých společnostech se obvykle víc odděluje práce od soukromí a nadřízení se svými ovečkami na koktejly nechodí. Pokud děláte pro malou firmu, ve které panuje uvolněná atmosféra, klidně se k vedoucí chovejte přátelsky. Nikdy byste ale neměla příliš tlačit na pilu. V ničem nedělejte první krok, například nezvěte šéfku na oběd, ale počkejte, až vám to nabídne ona. Snažte se uchovat si profesionalitu. I když vám velitelka prozradí něco osobního, na oplátku se jí s žádnými intimnostmi nesvěřujte. Stačí, když budete pozorně naslouchat. Pokud chce šéfka něco vědět o vašem soukromí, zeptá se vás. Pak můžete odpovědět, ale stejně buďte stručná. Nemusíte ze sebe hned vysypat, že vám bývalý dva roky zahýbal, vašeho bratra pronásledují exekutoři nebo jste o víkendu zkusila sex ve třech. V každém případě byste se k ní měla chovat mile.

Kolegyně je vaše dobrá přítelkyně, jenže v práci zrovna nezáří.

Možná si uvědomuje, že nepodává úplně nejlepší výkony. Jestli to netuší, řekněte jí to. K přátelství totiž patří upřímnost. Nesnažte se před šéfem krýt její chyby nebo ji obhajovat i za cenu, že kvůli ní musíte lhát. Raději před ní prohoďte: „Všimla jsem si, že jsi v poslední době roztržitá,“ nebo třeba: „Připadá mi, že tě tahle práce nebaví.“ Nemělo by to ale nikdy vyznít jako kritika! Naopak pomozte kamarádce zjistit, jaká činnost by ji víc těšila nebo na co má velký talent. Řekněte třeba: „Jsi výborná organizátorka. Možná by ti seděl víc džob, v němž bys tohle všechno mohla využít.“ V ideálním případě kamarádku navedete na správnou cestu.

Budete se vdávat. Jenže koho máte pozvat?

Pokud chcete, klidně sezvěte celé firemní osazenstvo. Předtím si ale dobře promyslete, jestli vážně chcete, aby se šéf a kolegové zúčastnili vašeho svatebního večírku a viděli o půlnoci váš tanec na stole, při němž cucáte šampaňské z lahve. Klidně buďte sobecká. Je to přece vaše svatba! Vymluvte se, že chcete veselku uspořádat jenom v rodinném kruhu, a sveďte to na nespolečenskou tchyni. Nikdo se nebude zlobit.

Místo vás povýšili ji. Sakra!

Nejspíš vás zaplavily smíšené emoce. Přítelkyni úspěch přejete, ale současně vás žere, že na jejím místě nesedíte vy. Pogratulujte jí a pak si zkuste utřídit svoje pocity. V klidu si sedněte a zapište si, co se ve vás vaří. Žárlivost? Nejistota? Vztek? Lítost? Zkuste brát dotyčnou jako svůj vzor. Sama sebe se přitom zeptejte: Co můžu udělat, abych byla stejně dobrá jako ona? Můžete se zeptat, co kamarádce k povýšení pomohlo, a učit se od ní. Navíc ji nezapomeňte ujistit, že pro ni budete pracovat stejně spolehlivě jako pro kohokoli jiného. Měla byste počítat s tím, že váš vztah se teď změní. I když zůstanete přítelkyněmi, budete muset kamarádku začít uznávat jako autoritu. Neměla byste například předpokládat, že vám bude měřit jiným metrem než ostatním kolegům, s nimiž se nepřátelí.

Povýšili vás a musíte velet přátelům.

Radujete se, ale možná se cítíte trochu provinile. Jak asi souputnice nese, že jste ji v boji o povýšení převálcovala? Žárlí na váš úspěch? Odcizíte se? Není příjemné sdělovat přítelkyni, že odevzdávat práci věčně se zpožděním už fakt nemůže. Obě byste měly vzít na vědomí, že se váš vztah změnil. Zajděte spolu na kafe a domluvte si nová pravidla. Pak se rozhodně vyzbrojte trpělivostí, protože chvíli potrvá, než si obě na nové rozložení sil zvyknete. Určitě se pokuste do té druhé vcítit, ale za nic se neomlouvejte a neměřte jí jiným metrem než ostatním. Pokud chcete v práci něco dokázat, nemůžete přebírat zodpovědnost za pocity jiných lidí.

Jste v práci nová a nikdo se s vámi nepřátelí.

V poledne se všichni na patře zvednou a odkráčí na oběd – bez vás. Nerozumíte jejich vtípkům. Všichni se k vám chovají sice zdvořile, jenomže chladně. Připadá vám, že jste se přenesla v čase zpět na základní školu, dřepíte sama v lavici a lámete si hlavu, proč s vámi spolužačky nekomunikují. Zkuste navrhnout nejsympatičtější kolegyni, že byste mohly zajít někdy na kafe nebo na oběd jen ve dvou. S její pomocí pak líp zapadnete do skupiny. Ke všem se chovejte přátelsky, ale nevnucujte se a nepřipojujte se k žádné partě. Raději si nejdřív zkuste najít jednu přítelkyni, která má ve firmě přibližně stejné postavení jako vy. Když se sblížíte s jedním člověkem, nejspíš už pak bude snadnější zapadnout do celé skupiny.

Foto: (Shutterstock)
Jaký je váš názor?