Všemocné očkování. Můžeme čekat revoluci?

Přejít na diskuzi
Vědci rozhodně neusínají na vavřínech a zejména v medicí­ně jeden objev stíhá druhý. Vakcína proti zubnímu kazu či obezitě – to není ‚hudba budoucnosti‘. Brzy bude možné bránit se téměř proti jakémukoliv problému!

 

Přestože se něco tak samozřejmého, jako je očkování, úspěšně praktikuje již déle než století, i na tomto poli je stále co objevovat. Co nového je tedy ‚na spadnutí‘?

Obezita

Počet obézních se stále zvyšu­je a léčení obezity a průvodních komplikací (např. kar­diovaskulárních chorob, mozkových a srdečních příhod nebo cukrovky) polyká stále větší část peněz ze zdravotnictví. A jelikož byla obezita klasifikována jako nemoc, proč proti ní nevyvinout i očkování?

Vědci skutečně přišli s vakcínou, která je zatím v první fázi klinických zkoušek na zvířatech. Dokáže eliminovat účinek hormonu ghrelinu, tzv. hormonu hladu, který zpomaluje metabolismus. Testovaní potkani skutečně zhubli, i když mohli jíst bez omezení.

Očkování proti tomuto hormonu by tedy mohlo usnadnit kontrolu hmotnosti. Ale prozatím jde ještě o vzdálenou budoucnost, nejdřív se musí zjistit ostatní možné účinky vzniklých protilátek na lidský organismus a metabolismus.

Zubní kaz

Vakcína proti zubnímu kazu se v kapalném stavu nanáší přímo na zuby. Je přírodního původu a působí proti bakterii Streptococcus mutans, která mění cukr a další uhlohydráty na zubech v kyselinu narušující sklovinu, a ty jsou pak ke kazu náchylnější.

Toto očkování funguje, i když se musí zatím opakovat po necelém půlroce. U této vakcíny jsou výsledky klinických testů velkým příslibem a dáva­jí naději, že by se mohla brzy objevit ­v zubařských ordinacích, kam bychom si pak chodili jen pro ‚nátěry‘.

Pokračujte na další stránku!

 

Foto: (sxc.hu)
Jaký je váš názor?