Příprava na nejhorší: Navštivte kurz sebeobrany!!!

Přejít na diskuzi
Zvládnete se ubránit při přepadení na ulici? Když si ženu vyčíhne útočník, je vůbec v jejích silách dát mu na budku? Můžete se naučit triky, které vás jednou zachrání? A jak se dá účinná obrana natrénovat?

Padla tma, ale v tramvajovém podchodu v pražských Modřanech nesvítí žádné světlo. Nikde nikdo, jen na schodech se potácí opilec.

Bohužel se tudy nutně potřebuju dostat na druhou stranu ulice, a tak nasazuju rychlou chůzi, abych odtud zmizela co nejdřív. Podezřelý týpek se vydává za mnou.

Dávám se do běhu. V tu ránu se zpoza rohů vynořují další postavy! „Chyťte ji!“ slyším řvát za sebou. Zbývá mi pár metrů a budu z podchodu venku, jenže to nestihnu.

Cestu mi zatarasí dva muži a já nemám šanci prokličkovat. Je to past! Stejný pocit hrůzy jsem zažila před třemi lety večer na jednom sídlišti.

Tenkrát šlo ale o opravdové přepadení, zatímco situace v podchodu je nahraná, navštěvuju totiž kurz ženské sebeobrany a skládám závěrečnou praktickou zkoušku.

Útočníci  jsou ve skutečnosti maskovaní instruktoři, přesto ale vše, co ten večer zažiju, rozhodně není jen hra. Domů se vracím s modřinami, kulhám a přes záda mám šrám.

Znám ale odpověď na zásadní otázku: Když si ženu vyčíhne útočník, je vůbec v jejích silách ubránit se? Můžete se naučit triky, které vás jednou zachrání?

Příprava na nejhorší

Sebeobranné kurzy pro ženy pořádají skoro v každém městě oddíly bojových sportů (hledejte nabídky v sokolovnách) a stojí od 80 do 200 Kč za lekci. Záleží na počtu instruktorů – čím víc, tím líp vše natrénujete.

Píšeme články s radami, jak se v noci bezpečně dostat domů, pokaždé, když kriminalisté přijdou s novými fintami. Přesto už z první lekce sebeobrany odcházím jako opařená. Kurz, který jsem si vybrala, propojuje prevenci i nácvik bojových situací.

„Většina napadení neprobíhá tím způsobem, že by na vás v noci vyskočil z křoví úchyl, ale nebezpečí přichází nejvíc mezi šestou až osmou hodinou ranní. V drtivé většině případů se s útočníkem odněkud znáte,“ varuje instruktorka Zuzana Skálová.

Vzpomínáte na červnový případ vraždy devatenáctileté dívky z Hulína? Když šla venčit psa, kdosi si na ni počíhal, zatáhl ji do jejího bytu, tam ji škrtil a pak podřezal. Vypadalo to na náhodné noční přepadení, ale omyl! Vyšetřování odhalilo, že dívku promyšleně zavraždil její tajný milenec! Většina z vás už má bohužel taky zkušenost s obtěžováním či slovními útoky.

Čtenářku Kristýnu dokonce napadl zloděj na chodbě vinohradské nemocnice, a když se jí snažil vyrvat kabelku z ruky, vláčel ji po schodišti, takže skončila ošklivě potlučená a v šoku. Instruktorka Zuzka slibuje, že nás naučí vyhnout se takovému nebezpečí. Když mám ale použít poučky v praxi, najednou vidím, jak je to těžké. Reaguji automaticky tak, jak útočníci očekávají. Na kurzu se to zkoušíme odnaučit.

Pokračujte na další stránku!

 

Foto: (sxc.hu)
Jaký je váš názor?