Drsná zpověď mladé psycholožky: Fachám za mřížemi!

Přejít na diskuzi
Daniela má velmi zajímavou, ale náročnou práci. Svoji osmihodinovou pracovní dobu totiž tráví mezi vězni odsouzenými za krádeže, úvěrové podvody, neplacení výživného. A taky za prodej drog, znásilnění a vraždy.

„Když jsem loni v létě složila státnice z psychologie na brněnské filozofické fakultě, ani ve snu by mě nenapadlo, že nastoupím do jedné z nejtěžších mužských věznic, do zařízení s ostrahou v Horním Slavkově.

Zvykla jsem si rychle a po pár měsících, co tady pracuji, bych už neměnila.“

„Uklízím vězňům duše.“
„Tvorba posudků nově příchozích, tak vypadá hlavní náplň mé práce. Nechám odsouzené, ať mi o sobě chvíli vyprávějí.

Výsledek našeho pohovoru pak přispívá k jejich zařazení do oddílů. Během výkonu trestu ke mně mohou docházet na ventilační debaty, při kterých rozebíráme jejich osobní nebo rodinné problémy.

Při psychoterapii je učím vyjadřovat své názory, věnujeme se kreslení a pantomimě. Pomáhají psychohry, kdy účastníci trénují řešení náročných situací. Vzájemně se hodnotí a na závěr relaxují při oblíbené hudbě. Jednám s trestanci jako s klienty a oni to oceňují a chovají se přátelsky. Baví mě sledovat jejich pokroky. Na seminář chodí dobrovolně, takže někdy dorazí osm zájemců a jindy se sejdeme tři.“

Pokračujte na další stránku!

 

Foto: (stock.xchng)
Jaký je váš názor?