Dobrou chuť po ránu! Víte, kdo pil první čaj?

Přejít na diskuzi
Po ránu vás nastartuje, odpoledne u něj proberete drby. Z pití čaje se stal takový náš malý rituál, kterým si ozvláštňujeme svoje všední chvilky. Ale schválně, tušíte, kdo zalil lístky horkou vodou jako první?

„Denně vypiju nejméně pět šálků!“ tvrdí Brit jako poleno Hugh Grant. Madonna je zvyklá u čaje meditovat a Cameron Diaz si čajovými sáčky obkládá pro osvěžení každé ráno oční víčka.

V Anglii se nápoj pije s mlékem a cukrem, v arabských zemích s kardamomem, v Tibetu se míchá s rozpuštěným jačím máslem a se solí, v Maroku se ochucuje mátou, na jihu Spojených států se podává s ledem a v Japonsku vám ho gejša připraví a naservíruje podle starobylých obřadů.

A česká specialita při dlouhých zimních večerech? Přece čaj s rumem! Podle legendy objevil čaj čínský císař a léčitel Šen-nung, když odpočíval pod divokým čajovníkem, zatímco sluha vařil v kotlíku vodu. Listy z keře do ní spadly a císař zjistil, že nápoj, který tak vznikl, je velice lahodný.

Panovník se pro novinku nadchl a začal slávu čaje šířit. O oblibu pěstování čajovníku se v Číně přičinil hlavně mírný obsah kofeinu v jeho lístcích. Za vlády dynastie Čou se čaj předkládal jako oběť bohům a sklízet ho musely panny zlatými nůžkami! Listy se i jedly jako zelenina nebo se používaly jako lék.

Ukradené tajemství
V jedenáctém století se začal připravovat práškový čaj a stejně jako v případě hedvábí Číňané vyváželi už hotové zboží a metodu výroby tajili. V roce 1191 se ale buddhistický mnich Eisai vracel ze studií v Číně do Japonska a ve vaku propašoval domů pár semínek. Čaj se pak v Japonsku zabydlel natolik, že rodiny měly zvláštní čajové pokoje nebo domky.

Pokračujte na další stránku!

Foto: (sxc.hu)
Jaký je váš názor?